Du er her: 
 
21okt kl. 10:00

Gudstjeneste ved Ingrid Lisby Schmidt

21okt kl. 14:00

Filmeftermiddag / QIVITOQ

QIVITOQ /FJELDGÆNGEREN

Film aamma kaffillerneq
Filmeftermiddag og kaffemik

 >
23okt kl. 14:00

Minikonfirmander

For alle børn i 3. klasse. 

Gennem leg, bibelfortælling, sang og musik, >

24okt kl. 09:30

Babysalmesang ved Benedikte Storm Aa

24okt kl. 14:30

”Så syng da Danmark, lad hjertet tale”

Sangeftermiddag ved kirkens organist, Lasse Toft Eriksen.

Efter kaffen >

24okt kl. 17:00

Indskrivning af konfirmander

Indskrivning af konfirmander fra 7. A fra Spangsbjergskolen. 

Ved >

24okt kl. 18:00

Sorggruppe for unge

MÅLGRUPPE: Unge mellem 18 - 30 år der har mistet en betydningsfuld anden. 

 >
24okt kl. 19:00

Strikke Café

Vi elsker at strikke og inspirere hinanden med nye opskrifter, garn og >

25okt

Efterårsretræte på Ådalen, Randers

Drømme retræter : Efterårsretæte på Ådalen 25. oktober- 28. oktober
Der er >

25okt kl. 16:30

Evensong AFLYST

Koncerten er AFLYST

25okt kl. 17:00

Drømmearbejde

Drømme er kilde til viden og er samtidig viden fra Kilden. Det er i ændrede >

28okt kl. 10:00

BUSK gudstjeneste ved Charlotte Thea Gade

BUSK står for Børn, Unge, Sogn og Kirke. Temaet for gudstjenesten er: At >

28okt kl. 16:00

Filmklub viser "The Party"

Komedie-dramaet 'The Party' foregår i et rækkehus i London, hvor >

30okt kl. 14:00

Minikonfirmander

For alle børn i 3. klasse. 

Gennem leg, bibelfortælling, sang og musik, >

31okt kl. 09:30

Babysalmesang ved Benedikte Storm Aa

31okt kl. 17:00

Familieklub

En klub med leg, mad og fællesskab

Hvad skal vi mon have til aftensmad? >

02nov kl. 16:30

Tre kvarters orgelmusik

Tre organister fra Esbjerg og omegn kigger forbi og giver en fælles >

04nov kl. 10:00

Gudstjeneste ved Ingrid Lisby Schmidt

04nov kl. 11:00

Fernisering

Fernisering med værker af Solva G. Olesen og Jan Houborg.

05nov kl. 19:30

Maria Magdalena evangeliet

Flere informationer her >>

06nov kl. 10:00

Gruppe for pårørende til demente

Rigtig mange familier oplever, at en af deres kære bliver ramt af en >

06nov kl. 14:00

Minikonfirmander

For alle børn i 3. klasse. 

Gennem leg, bibelfortælling, sang og musik, >

07nov kl. 10:00

Ydre Missions Basar

Basarens formål er at rejse penge til missions-, kirke- og hjælpearbejde i >

08nov kl. 19:00

Bibelens gode historier / Gjesing kirke

FOREDRAG MED NIS BOESDAL
Gjesing Kirke, Ulvevej 110, 6715 Esbjerg N

En >

08nov kl. 20:00

NOAH Koncert

Siden 2012 har NOAH leveret den ene dansksprogede hitsingle efter den >

11nov kl. 10:00

Gudstjeneste ved Ingrid Lisby Schmidt

Markering af afslutning på 1. verdenskrig.

Treenighedskirkens Drengekor >

13nov kl. 14:00

Minikonfirmander

For alle børn i 3. klasse. 

Gennem leg, bibelfortælling, sang og musik, >

14nov kl. 09:30

Babysalmesang ved Benedikte Storm Aa

14nov kl. 10:30

Gudstjeneste på Skovbocenteret

ved Trine Villumsen

14nov kl. 17:00

Familieklub

En klub med leg, mad og fællesskab

Hvad skal vi mon have til aftensmad? >

14nov kl. 19:00

Strikke Café

Vi elsker at strikke og inspirere hinanden med nye opskrifter, garn og >

14nov kl. 19:00

Menighedsmøde

Mødet er offentligt.

14nov kl. 19:00

Menighedsrådsmøde

Mødet er offentligt.

18nov kl. 10:00

Gudstjeneste ved Charlotte Thea Gade

20nov kl. 14:00

Minikonfirmander

For alle børn i 3. klasse. 

Gennem leg, bibelfortælling, sang og musik, >

21nov kl. 09:30

Babysalmesang ved Benedikte Storm Aa

21nov kl. 17:30

Sorggruppe for unge

MÅLGRUPPE: Unge mellem 18 - 30 år der har mistet en betydningsfuld anden. 

 >
21nov kl. 19:00

Strikke Café

Vi elsker at strikke og inspirere hinanden med nye opskrifter, garn og >

25nov kl. 10:00

Gudstjeneste ved Charlotte Thea Gade

25nov kl. 16:00

Film og orgelimprovisation

Kirken for besøg af orgelspilleren Morten Ladehoff, der er organist ved >

27nov kl. 14:00

Minikonfirmander

For alle børn i 3. klasse. 

Gennem leg, bibelfortælling, sang og musik, >

28nov kl. 09:30

Babysalmesang ved Benedikte Storm Aa

28nov kl. 14:30

”Et ægtepars brevveksling i tro, håb og kærlighed”

Foredrag ved Solvej Aagaard, Øster Lindet.

Gennem hele 1. Verdenskrig fra >

28nov kl. 17:00

Familieklub

En klub med leg, mad og fællesskab

Hvad skal vi mon have til aftensmad? >

29nov kl. 19:00

Filmklub viser "Aminas breve"

I dramet ’Aminas breve’ er Janus lige blevet ud-skrevet fra psykiatrisk >

02dec kl. 10:00

Gudstjeneste ved Ingrid Lisby Schmidt

Treenighedskirkens drengekor medvirker.

02dec kl. 16:00

Camenakoret julekoncert

Camenakoret har tradition for at synge julen ind i Treenighedskirken den >

04dec kl. 10:00

Gruppe for pårørende til demente

Rigtig mange familier oplever, at en af deres kære bliver ramt af en >

04dec kl. 14:00

Minikonfirmander

Afslutning med andagt i kirken og Pizza

 

Ingrid Lisby Schmidt, Charlotte >

05dec kl. 19:00

Strikke Café

Vi elsker at strikke og inspirere hinanden med nye opskrifter, garn og >

05dec kl. 19:30

Gospellers julekoncert

Gospellers invitere til Julekoncert i Treenighedskirken. 

Billetter kan >

09dec kl. 10:00

Gudstjeneste ved Charlotte Thea Gade

12dec kl. 10:30

Gudstjeneste på Skovbocenteret

ved Ingrid Lisby Schmidt

12dec kl. 14:30

” Julepotpourri med Treenighedskirkens Drengekor”

Vi begynder med kaffe, julehygge og lotteri i salen. 

Drengene fra >

16dec kl. 10:00

Gudstjeneste ved Ingrid Lisby Schmidt

19dec kl. 17:30

Sorggruppe for unge

MÅLGRUPPE: Unge mellem 18 - 30 år der har mistet en betydningsfuld anden. 

 >
23dec kl. 10:00

Gudstjeneste ved Charlotte Thea Gade

24dec kl. 10:30

Julegudstjeneste på Skovbocenteret

ved Ingrid Lisby Schmidt

24dec kl. 12:30

Julegudstjeneste ved Charlotte Thea Gade

24dec kl. 14:00

Julegudstjeneste ved Charlotte Thea Gade

Treenighedskirkens drengekor medvirker.

24dec kl. 15:30

Julegudstjeneste ved Ingrid Lisby Schmidt

Treenighedskirkens drengekor medvirker.

25dec kl. 16:00

Gudstjeneste ved Charlotte Thea Gade

26dec kl. 10:00

Gudstjeneste ved Ingrid Lisby Schmidt

30dec kl. 10:00

Gudstjeneste ved Charlotte Thea Gade

01jan kl. 16:30

Gudstjeneste ved Ingrid Lisby Schmidt

09jan kl. 17:00

Familieklub

En klub med leg, mad og fællesskab

Hvad skal vi mon have til aftensmad? >

03feb kl. 16:00

Filmklub viser "Guldkysten"

Dramaet 'Guldkysten' foregår i 1836. Den unge botaniker Wulff Frederik >

28mar kl. 19:00

Filmklub viser "Darkets hour"

Filmen 'Darkest Hour' er et historisk drama om Storbritanniens legendariske >